Web Tasarım Fiyatları

Web Tasarım Fiyatları

Bu makalemizde bir web tasarım firmasından hizmet almadan önce muhakkak haberdar olmanız gereken web tasarım fiyatları hakkında geniş kapsamlı bir bilgilendirme yapacağız.

Bir web tasarımı hizmetinin genellikle ortalama ücreti 1.000 ₺ – 5.000 ₺ arasında değişmektedir. Bununla beraber özgün tasarım fiyatları 10.000 ₺ – 20.000 ₺ arasında değişebilmektedir. Her türlü hizmet dahil olduğunda bu fiyat 30.000 ₺ kadar da artabilmektedir.

Ancak bu durumu kötüye kullanan web tasarım firmalarına aldanmamak gerekir. Fiyatın yüksekliği ile kalitesi her firmada doğru orantılı olmayabiliyor. Bu yüzden her yüksek fiyat çeken web tasarım ajansını kaliteli sanmamanız gerekir.

Bu yüzden size bu yazımızda bir web tasarım fiyatını arttırabilecek ek özellikleri ve ek hizmetleri açıklayacağız. Yazımızdan edindiğiniz bilgiler doğrultusunda firmanızın web sitesini yapacak web tasarım firmasına daha bilinçli olarak karar verebilirsiniz.

Birçok web tasarım firmasının web sitesine girdiğinizde net bir fiyat görmemenizin sebebi, alacağınız web tasarım hizmetinin fiyatı istediğiniz özelliklere ve ek hizmetlere göre değişebilecek olmasından kaynaklanır. Bu yüzden birçok web tasarım ajansının sitesinde “teklif al” sayfası vardır. Buraya tıkladığınızda size bir form sunulur ve buradan almak istediğiniz hizmeti veya hizmetleri seçersiniz.

Örneğin biz The Adam olarak firmanızın web tasarım ihtiyaçlarını firmanıza özel olarak analiz etmekte ve bunu size rapor ederek bir teklif oluşturmaktayız. Gelelim genel olarak web tasarım ajanslarının verdiği web tasarım hizmetinin fiyat aralıklarını belirleyen ölçütlere:

Web Tasarım Fiyatlandırma Kriterleri

Tarz: Bir web sitesinin tarzı, onun özgün tasarımıyla alakalı olduğu için birçok siteye göre farklılık gösterebilir. Farklılık oluşturmak amaçlı yapılan tasarımlar, standart tasarımlardan daha fazla emek ister. Dolayısıyla tarz oluşturmak için özel taleplerle oluşturulan tasarımlara ek ücret uygulanabilir. Bunun yerine iş birliği yapacağınız firmanın hazır tasarımlardan da tercih edebilirsiniz. Böylelikle farklı bir tasarım için ek ücret ödemezsiniz.

Sayfa Sayısı: Bir web sitesinde dilediğiniz kadar sayfa olabilir. Ancak her sayfa ayrı bir tasarım gerektirdiğinde bu da ücrete yansıyabilir. Bunun önce sitenizde sergileyeceğiniz ürünlerin veya hizmetlerin kaç sayfa tutacağını göz önünde bulundurarak talep oluşturabilirsiniz.

SEO Hizmeti: Birçok web tasarım firması, web sitenizi arama motorlarına kayıt etmek için ek ücret isteyebilir. Ancak biz The Adam olarak arama motorlarına kayıt işlemini bizden her web tasarım hizmeti alana ek bir iş olarak görmeden yapmaktayız. Bununla beraber sektörünüzle alakalı anahtar kelimelerde arama motorlarının üst sıralarında yer almak isterseniz bu hizmet için ayrı bir teklif oluşturabilmekteyiz.

Responsive Tasarım: Responsive tasarım; web sitenizin telefon, tablet gibi cihazların ekranına göre ölçeklenebilir olmasını sağlar. Birçok web tasarım şirketi, bu özellik için ek ücret isteyebilmektedir. Biz The Adam olarak yaptığımız bütün web tasarımları responsive, yani mobil uyumlu olarak yapmaktayız.

Web Tasarımı Fiyatları Konusunda Diğer Ölçütler

Veritabanı Uygulaması: Bu uygulama; ürün arama, listeleme, filtreleme gibi özelliklerin sitenizde olmasını sağlar. Bu özellikler daha çok e-ticaret sitesi kurulumu isteyen müşteriler tarafından talep edilir.

Web Sitesi Güncelleme: Web sitenizin kurulumundan sonra sitenizdeki içeriklerin yenilenme ve güncellenme zamanı geldiğinde tekrar web sitenizi yaptırdığınız ajansla işbirliği mi yapacaksınız yoksa içeriklerinizi kendiniz mi güncelleyeceksiniz?

Bu işlem için tekrar bir web tasarım ajansından hizmet alırsanız ücret ödemeniz gerekir. Biz The Adam olarak bu işlemi kendiniz yapabilmeniz için size kullanışlı bir yönetici paneli sunmaktayız. Bununla beraber içeriklerinizi sizin için biz de güncelleyebiliriz.

Hosting: Hosting” veri barındırma hizmetidir. Bu hizmet, web sitesi ve sayfalarındaki içeriklerin internet ortamında aktif olabilmesi için mecburidir. Bu yüzden genellikle ek bir hizmet olarak görülmez, kurulum ücretine direkt olarak dahil edilir.

Kurumsal Hosting & Mail: Bazı web tasarım firmaları, size ve çalışanlarınıza sitenizin hosting adıyla uzantılı e-posta oluşturma imkanı sağlar. Böylelikle firmanızın kurumsallığı pekişmiş olur. Biz de The Adam olarak sizlere firma sitenizin alan adına özel e-posta imkanı sunmaktayız.

Logo Tasarımı: Bazı web tasarım ajansları, kurumsal kimlik hizmeti kapsamında firmanızın logosunu tasarlayabilmektedir. Logo tasarımı firmayla özdeşleşecek bir simge olduğu için özen gösterilmesi gereken bir hizmettir. Biz The Adam olarak logo tasarımı dahil, kartvizit tasarımı, ajanda tasarımı, fatura tasarımı gibi hizmetleri kurumsal kimlik hizmeti kapsamında sunmaktayız.

Web Sitesi Fiyatları

Bu özellikler gibi birçok noktada bilinçli olmanız, istediğiniz web sitesi açısından farkındalık kazanmanıza yardımcı olur. Bu şekilde ekstra oluşabilecek maliyetlerin de önüne geçebilirsiniz. İyi bir web sitesi demek sitenin gereksiz yere doldurulması demek değildir. Web sitenizin tamamen ihtiyaç duyduğunuz hizmetlere göre dizayn edilmesi sizin açınızdan faydalı olacaktır.

Yukarıda belirtilen her nokta ve fiyat belirlemede önemli unsurlardır. Müşteri tarafında ne kadar basit gözükse de aslında kodlama açısından hepsi ayrı birer detaydır ve ayrı yaptırımları getirir. Biz The Adam olarak yukarıda da bahsettiğimiz gibi bazı özellikleri müşterilerimiz için alınan bir hizmet kapsamında ücretsiz olarak yapabilmekteyiz.

Tasarlanacak olan web sitesinin tarzı, sayfa sayısı, fonksiyonelliği, kullanılan hosting ve alan adı uzantısı gibi türlü etkenler; web tasarım hizmetinin fiyatı üzerinde rol oynar. Web tasarım alanında hizmet vermekte olan firmamız, müşterilerimizin bulunduğu sektöre uygun web siteler tasarlamaktadır. Biz de bu hizmet alanına dair ortalama fiyat aralıklarını sizin için araştırıp belli değişkenleri gözeterek sizinle paylaşmaya çalışacağız.

En Ucuz Web Tasarım Fiyatları

Firmanızın web tasarım hizmeti için ayırdığı bütçeye ve hizmetin hangi ek özellikleri içerdiğine göre değişkenlik gösterebilecek şekilde en düşük 700 ₺ – 1500 ₺ arasında değişen fiyatlarla web tasarım hizmeti almanız mümkündür. Ancak bu tür web sitelerin kurulumu, basma kalıp olarak hazır temanın hızlıca kurulup teslim edilmesinden ibarettir.

Bu tür web siteleri, bir firmayı yansıtacak nitelikte değildir. Genellikle küçük çapta oluşumlar için tercih edilir. Dikkat ettiyseniz google‘ın arama motorunda reklam alanlar için ayırdığı kısımda bulunan web tasarım ajansları, genelde ucuza iş yapar. Bu ajanslar işlerinin niteliğinden değil, niceliğinden kazanç elde etmeye çalışır.

Profesyonel Web Tasarım Fiyatları

İçinde özgün fonksiyonel ögeler barındıran, hazır olmayan benzersiz görsellikler bulunduran, tasarım aşamasındaki her işlemin kullanıcı deneyimindeki karşılığı hesap edilen, bütün sayfaları içerikleriyle arama motorlarına göre optimize edilmiş olan profesyonel web sitesi fiyatları; 30.000 ₺ – 50.000 ₺ kadar olabilmektedir.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi -bizim kanaatimizce- nitelikli bir web tasarım firmasının web tasarım hizmeti için net bir fiyat vermeyip müşteriye göre teklif alması veya teklif oluşturması normaldir. Çünkü nitelikli web tasarım firması hizmet vereceği firmanın web tasarım ihtiyaçlarını analiz ederek teklif oluşturur.

Ayrıca nitelikli web tasarım firmasının web tasarım hizmetine dahil edeceği her bir özellik fiyatta değişkenlik gösterebilir. Oysa bu özellikleri ekleyebilecek donanıma zaten sahip olmayan web tasarım firmaları, hizmet fiyatını sadece web sitesi kurulum ücreti üzerinden net olarak belirleyebilmektedir.

DİĞER BLOG / DUYURU